بلاگشهر کرمان

استان کرمان [همه چیز درباره استان کرمان]

همانطور که از نام سایت سوغات کرمون پیداست این وبسایت به صورت تخصصی درباره استان کرمان است و در این پست قصد داریم به صورت کامل استان کرمان را برسی کنیم.

این توضیحات یکی از کاملترین مطالب در سطح کل وب فارسی درباره کرمان است.

و کماکان در حال اپدیت و اضافه کردن مطالب جدید به این پست هستیم که از شما دعوت می کنم که اگر علاقه به استان کرمان دارید هر چند وقت یکبار این پست را ببینید تا مطالب تکمیلی تر و کامل تر را از دست ندهید.

استان کرمان

استان کرمان پهناور ترین استان در کشور ایران و مرکز آن کلانشهر کرمان است.

استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و جمعیت تقریبی آن بر اساس آمار در سال 1395 بیش از 3 میلیون نفر اعلام شده است، که از نظر میزان جمعیت این استان رتبه نهم را دارد.

استان کرمان [همه چیز درباره استان کرمان]

استان کرمان بیش از 11 درصد کل وسعت ایران را در بر گرفته؛ که حدودا بیش از 180 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.

کمابیش به اندازه کشور سوریه وسعت این استان است!

یکی از استان های مهم و بسیار تاریخی در ایران کرمان است، که 660 اثر ملی ثبت شده و 7 اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد از جمله: ارگ تاریخی بم، باغ شاهزاده ماهان، دهکده صخره ای تاریخی میمند در شهربابک، کویر لوت و سه قنات و… که هیچ استانی در ایران از این حیث به پای استان کرمان نمی رسد!

هچنین این استان در چندین سال متوالی رتبه اول صادرات غیر نفتی کشور را از آن خود کرده است.

همسایه های مجاور استان کرمان

استان های همجوار کرمان شامل : خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان می باشند.

شهر های استان کرمان
محل جغرافیایی شهر های استان کرمان

استان کرمان دارای 23 شهرستان، 53 بخش و 143 دهستان می باشد، که نام این شهرستان ها: سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه گنج،ارزوئیه، انار، بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رابر، راور، رفسنجان رودبار جنوب،ریگان، زرند،  کرمان، کوهبنان، کهنوج، منوجان و نرماشیر است.

جغرافیای طبیغی استان کرمان:

 

این استان در جنوب شرقی ایران قرار دارد و ارتفاعات آن دنباله رشته کوه‌های مرکزی ایران است.

این ارتفاعات با دارا بودن بیش از ۱۴ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر بهشت کوهنوردان نامیده شده‌است.

کوه هزار چهارمین کوه مرتفع ایران با ارتفاع ۴۵۰۱ متر در کرمان و در جنوب غربی شهر راین واقع شده‌است.کوه شاه نیز با ارتفاع ۴۴۰۰متر در شمال روستای تلخه چار شهرستان بافت قرار دارد.

استان کرمان از تنوع آب و هوایی از گرم و شدیداً خشک متمایل به نه چندان خشک تا کویری، و در برخی از نقاط مانند بافت، رابر، کوهبنان، بردسیر و تاحدی شهربابک از هوایی معتدل و سرد برخوردار است.

شهر لاله زار در استان کرمان با ارتفاع ۲۷۷۵ متر از سطح دریا بلندترین شهر کشور و بام ایران است.

این استان تحت تأثیر بادهای مختلف برون منطقه‌ای و محلی است. وزش این بادها آب و هوای ان را دستخوش تحولات زیادی می‌کند.

تنوع اقلیمی در استان کرمان بسیار زیاد بوده و مناطق کوهستانی سرد و پر برف مثل رابر، بزنجان، بافت،چهارگنبد،سرچشمه راین، کوهبنان، گوغر، خبر، سیرچ، ساردوئیه، لاله زار و دهبکری و نیز مناطق گرمی مثل شهداد و جازموریان را در خود جای داده‌است.

بلندی‌های استان کرمان دنباله رشته کوه‌های زاگرس و رشته کوه مرکزی ایران است که از چین خوردگی‌های آتشفشانی آذربایجان آغاز می‌شود و تا بلوچستان امتداد می‌یابد و دنباله آن را در فلات مرکزی، حوزه‌های پست داخلی و کویر چندین بار قطع می‌کنند.

کوه هزار مرتفع‌ترین قله استان کرمان و جنوب ایران است و ارتفاع آن ۴۵۰۱ متر می‌باشد و در غرب شهر راین واقع شده‌است.

کوه شاه لاله زار نیز با ارتفاع ۴۴۰۰متر در نزدیکی بخش لاله زار قرار دارد.

تاریخچه استان کرمان

استان کرمان از استان های تاریخی ایران است. که در دوره های هخامنشیان، قاجار، ساسانیان و سامانیان تا به امروز تغییرات بسیاری نموده است. که البته بناهای تاریخی، گیاهان و درخت های چند هزار ساله و سنگ نوشته ها و وسایل موجود در موزه ها بیانگر قدمت و تاریخچه این استان می باشند. می توان گفت تاریخ این استان یکی از کهن ترین تاریخ های کشور ایران می باشد. نشان دهنده این تاریخ بسیار کهن بناهای متعدد قدیمی است که از معروف ترین آنها می توان به ارگ بم اشاره کرد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا